Trakya Savunma Havacılık Yerlileştirme Zirvesi

IMG_8119

IMG_8141

IMG_9101

IMG_9340

Havaclık ve Savunma Sanayi Zirvesi Tekirdağ'da Yapıldı

        Trakya 1. Havacılık ve Savunma ve Uzay Sistemleri Yan Sanayi Yerlileştirme Zirvesi Tekirdağ da yapıldı.
Türk savunma, havacılık ve uzay sistemleri konusunda ana yüklenici konumunda bulunan, TAI/TUSAŞ, MKEK, ASELSAN, TURKSAT, HAVELSAN, FNSS, THY TEKNİK, ROKETSAN vb. firmaları, TÜDEP tarafından yürütülen yüzde yüz yerlileşme ve millileşme çalışmaları kapsamında Trakya bölgesindeki sanayiciler ile, düzenlenen zirve kapsamında bir araya geldiler.
Son yıllarda, bölgede artan stratejik tehditlere paralel olarak büyük bir önem verilen savunma sanayi ile, artık yerli tasarım Türk yolcu uçağının göklerde istenmesi, bu çalışmaların sahada bulunan alt sanayicilerle geliştirilmesini zorunlu kılıyor. Trakya bölgesi de, gerek nitelikli sanayi kuruluşları ve Ar-Ge altyapısı ile bu konuda öne çıkan bölgelerden. Halen savunma ve havacılık sektörlerinde faaliyet gösteren firmalar ile sektörde yer almayıp da girmek isteyen firmalar, düzenlenen zirve programına büyük ilgi gösterdiler.
İki gün süren zirve programında, tedarikçileri ile birlikte kurdukları standlarda, talep ettikleri ürünleri sergileyen ana firmalar ile Trakya bölgesinde yer alan sanayicilerin ürünlerini sergiledikleri standların da yer aldığı mini bir fuar da düzenlendi. Fuarın yanısıra, sektörden önemli isimlerin sunum ve konuşmaları ile devam eden programda, ayrıca açık oturum şeklinde panel ve söyleşiler de yapıldı.
Geçen hafta bir kalp krizi geçirmesi sebebi ile programa katılamayan Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu'nu, Vali Vekili Ahmet Çelikoğlu'nun temsil ettiği Zirve ye, Tekirdağ Milletvekilleri Ayşe Doğan ile Metin Akgün de yaptıkları birer konuşma ile katıldılar. Programda ayrıca SSM Sanayileşme Daire Başkanı Bilal Aktaş, NKU Rektörü Prof.Dr. Osman Şimşek, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yener Yörük, NKUTEK Genel Müdürü Prof.Dr. Bülent Eker, Cumhurbaşkanlığı danışmanlarından Mesut Uğur, THY Teknik yöneticilerinden ve EURASIATECHNOPARK YİK Başkanı Halil Tokel ve SAHA İSTANBUL Başkanı ve İSO Meclis Başkan Vekili Hasan Büyükdede'de konuşma ve sunumları ile katıldılar.
TÜDEP Yönetim Kurulu Başkanı ve EURASIATEHNOPARK Ceo'su Murat Yetişgin'in açılış konuşması ile başlayan Trakya Zirvesinde, öne çıkan eğilim, yüzdeyüz yerliliğe ve bunun için de tüm sanayiciler nezdinde tam bir seferberliğin gerekliliğine vurgu oldu.
SSM, THY Teknik, Tekirdağ Valiliği, NKU Üniversitesi, NKUTEK, TRAKYAKA, SAHA İSTANBUL, SASAD, EURASIATECHNOPARK, KOSGEB Tekirdağ, BST Bakanlığı İl Müdürlüğü, OSB ler ve TSO'lar ile işbirliğinde ve TÜDEP koordinasyonunda düzenlenen zirvenin ana sponsorluğunu ise Öztek Tekstil , organizasyonunu ise Bilinç Group üstlendi.
Trakya, 1. Savunma Havacılık ve Uzay Sistemleri Tan Sanayi Yerlileştirme Zirvesi'nin ikinci günü yapılan kapanış merasiminde ise plaket töreni yapıldı. Savunma ve Havacılığa olan katkıları nedeni ile, jüri tarafından belirlenen, THY Teknik, Medel, SS Müsteşarlığı, TEI, TURKSAT, Baykar, Kale Savunma, Alp Havacılık, Sedef Tersanesi, MKEK, Beta Proses firma ve kurumları ile, sektöre olan katkıları nedeni ile Halil Tokel ile SSM Sanayileşme Daire Başkanı Bilal Aktaş'a plaket ödüllerini, TÜDEP Başkanı Murat Yetişgin takdim etti.
Katılımcı ve ziyaretçiler, bölgeye göre, ilk sefer yapılmasına karşın, büyük başarı ile 400 civarında B2B görüşme ve mutabakatın yapıldığı Zirve programından, büyük bir memnuniyet duyduklarını, bu tür faaliyetlerin daha sık tekrarlanması gerektiğini dile getirdiler.